а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демант

мн. деманти
Вид збор: Именка, машки род
Изјава со која се негира вистинитоста или се врши исправка на некоја вест или некое тврдење.
Англиски: denial Француски: démenti
Употреба: Политика
Примери:
Објави демант.