а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деветнаесетка

мн. деветнаесетки
Вид збор: Именка, женски род
1. Бројот деветнаесет со кој се обележува нешто.
Англиски: nineteen
2. Нешто обележано со бројот деветнаесет.
Англиски: nineteen