а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бостан

мн. бостани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9006
1. Нива, место насадено со бостан.
Турски: bostan Албански: shalqi, bostan
Употреба: Земјоделство
Примери:
Застанал како плашило сред бостан.
2. Општ назив за дињи и лубеници.
Англиски: melon Албански: bostan
Употреба: Ботаника
Изрази
Го обрал бостанот (зелен) - западна во голема неволја.
Изведенки
1. бостанец м.
(едн.)
дем.
2. бостански прид.
бостанскиот
Што се однесува на бостан.
Пример: Бостанско плашило.