а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

библиотекарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Севкупната дејност на библиотеките и библиотечните работници.
Примери:
Библиотекарството во Македонија многу напредна.
Неговото библиотекарство го паметат многу генерации.