а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аура

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7778
1. Посебно влијание, впечаток што го остава некоја личност или некое место.
Англиски: aura Албански: atmosferë
Употреба: Разговорно
Примери:
таинствена аура
2. Проширување на свеста што настанува пред епилептички напад.
Англиски: aura Албански: atmosferë, aureolë
Употреба: Медицина