а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апартхејд

(едн.) апартхејдот
Вид збор: Именка, машки род
Политика на расна дискриминација, делење на населението врз расна основа.
Англиски: apartheid
Употреба: Политика