а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

андроид

мн. андроиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46008
1. Робот или синтетички организам кој е створен да изгледа и да се однесува како човек.
Англиски: android Албански: android
Употреба: Информатика
2. Софтверска платформа за мобилни уреди која вклучува оперативен систем, мидлвер и основни апликации.
Англиски: android Албански: android
Употреба: Информатика
3. Лек за третман на недостаток на тестостерон кај мажите, стероид со хемиско име метилтестостерон.
Англиски: methyltestosterone Албански: android
Употреба: Медицина