а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агруми

агрумите
Вид збор: Именка, множина
Општ, заеднички назив за јужното овошје со киселкав вкус, лимон, грејпфрут и сл.
Англиски: citrus fruits
Употреба: Ботаника