а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џурка

џуркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26055
1. Жури со коприва.
Англиски: burn Албански: djeg, përvëloj
Употреба: Ботаника
2. (се џурка) Се жури со коприва.
Англиски: burn Албански: djeg, përvëloj
Употреба: Ботаника