а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џумбуш

џумбушот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18569
1. веселба
Англиски: celebration Турски: cümbüş Албански: xhymbysh, aheng
Употреба: Разговорно
2. мешаница, бркотија
Англиски: disarray Албански: xhymbysh, tollovi
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Прави џумбуш.