а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џиш

Вид збор: Придавка
Ранг: 27278
За боја - што е многу интензивна, јака.
Англиски: glaring
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Имаше џиш крмин на усните.