а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џитне

џитнат; џитнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21780
1. фрла
Англиски: throw Албански: hudh
Употреба: Разговорно
Примери:
(нар. поез.) Кога џитна ж'лта боздогана.
2. (се џитне) потрча, се пушти по некого, се фрли на некого, се встреми
Англиски: jump Албански: hudhet, kërcen
Употреба: Разговорно
Примери:
Кучето се џитна по него.