а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џимрив

џимривиот
Вид збор: Придавка
Што многу пребира во јадењето.
Англиски: choosy
Примери:
џимриво дете