ќеф

мн. ќефови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4570
1. волја
Англиски: wish Турски: keyif Албански: qejf, dëshirë
Употреба: Разговорно
Примери:
Стори му го ќефот.
2. расположение, радост, уживање
Англиски: pleasure Турски: keyif Албански: dëfrim, knaqësi
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Со голем ќеф отрча кај неа.
Изрази
Гледај си го ќефот - гледај си ја работата.