ќерамида

мн. ќерамиди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9565
Керамички елемент за покривање кај крововите.
Англиски: roofing tile Турски: kiremit
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
ќерамитче ср.
мн. ќерамитчиња