ќепче

мн. ќепчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 53061
1. Лажица што се употребува за мешање на вариво.
Англиски: ladle Турски: kepçe Албански: luhare
Употреба: Гастрономија
2. Рибарска мрежица во вид на лажица.
Англиски: scoop Албански: luhare