ќепенок

мн. ќепенци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9698
Капак на дуќански прозорци и врати.
Англиски: shutter Турски: kepenk
Примери:
На Струга дуќан да имам / на ќепенците да седам.
Прошетај долу в чаршија кога седам на ќепенци!