ќемер

мн. ќемери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23139
1. Кожен или платнен тесен појас со прегради за пари што се носи под облеката.
Англиски: belt Турски: kemer Албански: rrip
Примери:
Се опаша со ќемерот.
Го распаша појасот, а под него е ќемерот со парите.
2. Тесен женски украсен појас.
Турски: kemer
3. свод
Англиски: arc Албански: hark
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Кај нас има многу мостови на ќемер.