ќемане

мн. ќеманиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 47695
1. виолина
Англиски: fiddle Турски: keman Албански: qemane, violinë
Употреба: Архаизам , Музика и танц
2. Глава на човек.
Албански: kokë njeriu
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
Ќемането не ти фаќа.