а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќај

мн. ќаи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48547
Погачка од повеќе парчиња исполнети со сирење.
Албански: pogaçe me djath
Употреба: Гастрономија
Изведенки
ќаја ж.