љубител

мн. љубители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5897
Тој што е наклонет кон нешто.
Англиски: enthusiast
Примери:
Тој е љубител на уметноста.
љубител на музиката
љубител на книгата
Изведенки
1. љубителка ж.
мн. љубителки
2. љубителски прид.
љубителскиот
Пример: љубителски однос кон природата