а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јурист

мн. јуристи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55751
1. Специјалист по право.
Англиски: lawyer Албански: jurist
Употреба: Правда
2. Студент по право.
Англиски: law student Албански: student drejtësie
Употреба: Образование
Изведенки
1. јуристка ж.
мн. јуристки
2. јуристички прид.
јуристичкиот