а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јуначи

(се) јуначат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34013
Се прави јунак.
Примери:
Тој многу се јуначи и се перчи.
Изведенки
јуначење ср.
глаг. им.