а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ја

Вид збор: Честичка
Ранг: 19062
1. За посочување кон нешто.
Англиски: here
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Ја го детето.
Ја го младоженецот, и тој дојде.
2. При потврдување; да.
Англиски: yes
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Дали ти се вино омилело? -Ја, ами што.