а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јатка

мн. јатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13011
1. Внатрешен дел од коскесто овошје заштитен со тврда обвивка.
Англиски: kernel Албански: kokkër, thelb
Употреба: Ботаника
Примери:
јатка од орев
јатка од лешник
јатка од бадем
2. Суштински, најважен дел од нешто.
Англиски: core Албански: bërthamë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Митот е јатка на културата.
Изведенки
јаткаст прид.
јаткасти