а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јатакува

јатакуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши дејност како јатак, заштитува, дава засолниште.
Изведенки
јатакување ср.
глаг. им.
Пример: Како стар мајстор за јатакување не покажа знаци на возбуда.