а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јастребов

јастребовиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на јастреб.
Примери:
јастребово гнездо
Изведенки
јастребовски прид.
јастребовскиот
Што е како на јастреб.
Пример: јастребовски поглед