а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаспис

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52323
Вид минерал со темноцрвена до кафена боја, многу тврд украсен полудраг камен.
Англиски: jasper
Употреба: Геологија
Примери:
Јасписот води потекло од фамилијата млечни камења и може да се појави во различни бои.
Градот болскотеше од божјата слава со сјај како од скапоцен камен - светкаше како проѕирен јаспис.