а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јазачица

мн. јазачици
Вид збор: Именка, женски род
Растение што се јази.
Англиски: creeper Албански: bimë kacavirrëse
Употреба: Ботаника
Примери:
Таа ја искорна ружата јазачица.