а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадење

мн. јадења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 664
1. (глаг. им., едн.) јаде
Англиски: eating Албански: haje, ushqim
Примери:
Немаше време ни за јадење.
2. Тоа што се употребува како храна, тоа што е приготвено да се јаде.
Англиски: food Албански: ushqim
Употреба: Гастрономија
Примери:
На масата имаше различни јадења.
Го послужија главното јадење.
3. јадеж, чешање
Англиски: itching Албански: kruajtje
Употреба: Ретко