а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагурида

Вид збор: Придавка
незрел, недораснат, зелен
Англиски: immature
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште е јагурида детето.