а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јавање

(едн.) јавањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15475
(само едн.) коњички спорт
Англиски: riding
Употреба: Спорт
Примери:
Тој многу ги сака стрелањето и јавањето.
натпревар по јавање
костим за јавање