а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јавач

мн. јавачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7545
Лице што јава.
Англиски: rider
Примери:
Коњот го почувствува бесот на својот јавач.
Коњот го отфрли јавачот.
Изведенки
1. јавачка ж.
мн. јавачки
2. јавачки прид.
јавачкиот
Пример: Јавачки спорт.