а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболчест

јаболчестиот
Вид збор: Придавка
Што личи, што има форма на јаболко.
Примери:
јаболчесто лице
Изрази
Јаболчесто овошје - група плодови: разни видови круши, јаболка итн.