а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболкце

мн. јаболкца
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13284
1. јаболко
Англиски: apple Албански: mollë
Употреба: Биологија , Деминутив
2. јаболчица
Англиски: cheekbone Албански: mollëz
Употреба: Анатомија
Примери:
Имаше испакнати јаболкца на образите.
3. Врвовите на прстите на рацете.
Англиски: fingertip Албански: majë gishti
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
Почувствува болка на јаболкцата од прстите.
4. Адамово јаболко.
Англиски: Adam's apple Албански: Arrëz fyti
Употреба: Анатомија