а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јабанџија

мн. јабанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15122
1. Непознат човек.
Англиски: foreigner Турски: yabancı Албански: jabanxhi, i huaj
Примери:
Тие се јабанџии, не се од овде.
2. Лице што не е во роднински односи со друго лице.
Англиски: foreigner Албански: jabanxhi, i huaj
Примери:
Свои сме, не сме јабанџии.
Изведенки
1. јабанџика ж.
мн. јабанџики
2. јабанџиче ср.
хип.
3. јабанџиски прид.
јабанџискиот