ѕвездочатец

мн. ѕвездочатци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30103
Тој што ја чита, што ја претскажува судбината по ѕвездите.
Англиски: astrologer
Употреба: Архаизам
Примери:
Древни ѕвездочатци, толкувачи на минатото и на иднината.