ѓезве

мн. ѓезвиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12008
Сад со долга рачка во кој се вари кафе.
Англиски: coffee pot Турски: cezve
Примери:
Шета од еден до друг со ѓезвето и им дотура кафе.