ѓеврекчија

мн. ѓеврекчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45082
продавач на ѓевреци
Турски: gevrekçi
Употреба: Разговорно
Примери:
Ѓеврекчијата ја турка количката полна со вкусни ѓевреци.