ѓебре

мн. ѓебриња
Вид збор: Именка, среден род
1. Крпа од грубо платно со која се тимари, трие коњот.
Англиски: rag Турски: gebre Албански: leckë e vrazhdë
2. Крпа за триење при капење.
Англиски: washcloth Албански: leckë e vrazhdë
Употреба: Дијалектен збор