ѓаконство

(едн.) ѓаконството
Вид збор: Именка, среден род
Ѓаконска должност, служба.
Англиски: deaconship
Употреба: Црковен термин
Примери:
Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски, г. Петар, заедно со свештенството, ѓаконството и верниот народ од Битола, по Божествената Литургија чествувањето на празникот го продолжија со торжествена литија со моштите на св. Агатангел Битолски по улиците во централното градско подрачје.