а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушкање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8709
1. Звук кој се произведува со одење по суви лисја и сл.
Англиски: rustling Албански: shushuritje
2. шепотење, дошепнување, шушукање
Англиски: whispering Албански: pëshpëritje