а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шукнување

Вид збор: Именка, среден род
1. удирање, чукање
Англиски: knocking Албански: goditje, trokitje
2. вовлекување, пикање
Англиски: sticking Албански: futje