а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шукне

шукнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. удри, чукне
Англиски: knock Албански: godet
Примери:
Ја шукна топката.
2. вовлекува, става, бутка
Англиски: draw Албански: shtyn
Примери:
Го шукнала момчето внатре.
3. (се шукне) се вовлекува, се упикува
Англиски: stick Албански: tërhiqet
Примери:
Ѓаволот се шукнал во една дупка.
Кога ќе се шукне во вреќа, ти фати го.