а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шука

шукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. удира, чука
Англиски: knock Албански: godas, trokas
2. Фаќа, му излегува лишај по кожата, лишави.
Албански: bëhem me urth
Употреба: Медицина