а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шугање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. шуга
Англиски: scabies Албански: zgjebe, zhugë
Употреба: Медицина
2. лишавење, шукање
Албански: të urthuemunit