а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штутка

(се) шуткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22259
1. Оди наваму натаму како луд, како замајан.
Албански: endet andej këndej
Примери:
(поет.) Се штуткал, се плеткал по белиов свет.
2. (се штутка) се стеснува, се воздржува, се женира
Англиски: embarrass Албански: përmbahem
Примери:
Етјен, од своја страна, се штуткаше.