а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрекне

штрекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10413
1. За дамар, жила - клукне, удри.
Англиски: wince Албански: hetimet
Примери:
Ме штрекна нешто во прстот.
2. За вода, течност - шумно извира, излегува.
Англиски: gush Албански: buron
Примери:
Гризи денеска, гризи утре, дури го дупна ковчегот, и туку штрекна вода од дупката во ковчегот.
3. Некого да стресе, оттргне (од страв), да уплаши.
Англиски: scare Албански: tremb
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го штрекна гласот на мајка му.
4. (се штрекне) Се оттргне (од страв), се стресе, (од страв), се уплаши.
Англиски: wince Албански: tërheq
Изрази
Се штрекне со умот - се мрдне.