а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрека

штрекаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20386
1. За дамар, жила бие, удира, чука, клука.
Албански: kërset
Примери:
Раната штрека, бере гној.
Ме штрека нешто во крстот.
2. За вода, течност, излегува шумно.
Англиски: gush Албански: buron
Примери:
Од дупката штрекаше вода.
3. (се штрека) Се оттргнува од сон, од состојба на замисленост, духовна отсутност.
Албански: tërhiqet