а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрбуле

мн. штрбулиња
Вид збор: Именка, среден род
Со откршен дел (од сад или од сечилото на остро орудие).
Употреба: Деминутив
Примери:
(посл.) Се смее штрбуле па рбуле.